تبلیغات
******* فن آوری اطلاعات و ارتباطات چند رسانه ای ******* - خلاصه

******* فن آوری اطلاعات و ارتباطات چند رسانه ای *******

خلاصه

پنجشنبه نوزدهم آبانماه سال 1384

سلام به شما

دانستن علوم ارتباطات در عصر تكنولوژی و فنآوری آنقدر جذابیت دارد كه آدمی تمام تلاش و همت خود را به كار برده تا بتواند از این طریق فاصله ها را هرچه بیشتر و بیشتر كم كرده و روزی خواهد رسید كه  جمله ی معروف «دهكده ی جهانی» بطور كامل به واقعیت میپیوندد.

از دورانهای خیلی دور، انسان علاقه ی وافری به برقراری ارتباط با سایرین علاوه بر ارتباط كلامی داشت به گونه ای كه در گذشته های نه چندان دور انسانها برای اطلاع رسانی به یكدیگر از آتش و دود استفاده میكردند و نكته جالب اینكه با تعیین فاصله های زمانی مشخص بین زمانهای نشان دادن دود یا نور آتش ، به طرف دیگر كه چند كیلومتر با او فاصله داشت پیام خود را انتقال میدادند. به نظر میرسد این نوع برقراری ارتباط ژایه اصلی ارتاطات امروزی است. بله ، در همین سیستم رایانه (كامپیوتر) شما هم از همین علامتها اما از نوع دیگر استفاده میشود ، به جای نور و دود از ولت و آمپر و فاز و ... استفاده میشود.

به نظر من اصولا انسان چسیزی را اختراع نمیكند بلكه با الهام از طبیعت آنرا كشف مینماید. اولین بار كه فارادی توانست پیامی را بدون سیم انتقال دهد ، خیلی خیلی پیشتر از او ، خداوند پیامهای الكترومغناطیس خود را از طریق خورشید به زمین ارسال كرده بود ! اما بشر به این مهم پی نبرده بود.  یادم می آْید در دوران مدرسه (راهنمایی و دبیرستان) تنها چیزی كه از نور به ما می‌آموختند سرعت آن بود (300 هزار كیلومتر در ثانیه) و جالب اینجا بود كه ما خیلی راحت و بدون تعجب آنرا میپذیرفتیم با این استدلال كه خوب خدا خواسته است كه اینچنین باشد ! اما این تفكر ما بود ، همیشه در طول تاریخ كسانی پیدا میشوند كه میگویند چرا ؟ و این چرا به هیچ وجه در تقابل با خداوندی خدا نیست ! همین تفكر باعث شد تا انسان به وجود امواجی پی ببرد كه میتواند بدون وجود راسانا حتی در خلا به مسیر خود ادامه دهد .

اینها خلاصه ی بسیار مختصری است از پایه های علم امواج. علمی كه سراسر برگرفته از كائنات است. علمی كه انسان فقط توانسته بدان دست پیدا كند ، یعنی قبل از ما ، خیلی قبل تر ، این علم وجود داشته فقط ما (انسانها) آنرا كشف نكرده بودیم.

 [ پنجشنبه نوزدهم آبانماه سال 1384 - 12:10 بعد از ظهر ]

[ پیام ()|| TV ] [آموزش , ] [+]