تبلیغات
******* فن آوری اطلاعات و ارتباطات چند رسانه ای ******* - علم امواج

******* فن آوری اطلاعات و ارتباطات چند رسانه ای *******

علم امواج

سه شنبه یکم آذرماه سال 1384

سلام

قبل از هرچیر مجددا یادآوری میكنم كه مطالب ارایه شده در سطح عموم خواهد بود ، هدف آشنایی همه با علومی است كه هر روز در رادیو ، تلویزیون، خانه، محل كار ، خیابان ، تاكسی و ... میشنوند اما شاید چیزی درباره ی آن نمیدانند و از طرفی یا امكان دسترسی به منابع لازم را ندارند یا اینكه وقت كافی و دانش لازم در سطح دانشگاهی ، پس دوستانی كه به دنبال مطالب تخصصی در این زمینه هستند در این بلاگ (فعلا) شاید آنچه مد نظرشان باشد را نتوانند بیابند (و من از این بابت پوزش میطلبم).

از بزرگترها شنیده ام كه سالها پیش وقتی میخواستند به رادیو گوش كنند میبایست بر روی پشت بام آنتن مخصوصی را نصب میكردند تا با چرخاندن و تنظیم دقیق آن بتوانند به صدایی كه از جعبه ی جادویی شنیده میشد گوش فرا دهند ، رادیوهایی كه به باتری یا برق نیازی نداشت و همه كارها را خود انجام میداد ! با همان آنتن كذایی.

رادیو در سال 1928 ساخته شد. دستگاهی كه با آن بدون نیاز به سیم ، میتوانستند كلام، گفتار و عقاید خود را با دیگران بدون محدودیت تعداد شنوندگان در میان بگذارند. انقلابی عظیم كه تمام دنیا و بخصوص دولتها را با پدیده ای نوظهور و بسیار جذاب و جالب مواجه كرد. پدیده ای كه امروزه به امری بدیهی برای همه ی ما مبدل شده و شنیدن رادیو به سادگی خوردن یك لیوان آب شده است. كمتر خودرویی را میتوان دید كه در‌آن حداقل رادیو نباشد.

ساختار رادیو ساختار پیچیده ای نیست. اجازه دهید در اینجا چند اصطلاح كلی را برایتان بازگو كنم :

1. فركانس‌: وقتی شما دست خود را تكان میدهید (مثلا برای خداحافظی با دوست خود) ، ممكن است در طول 5 ثانیه 5 بار دستتان بطور كامل یكبار به چپ و دوباره به جای قبلی خود برگردد بعبارتی شما در فاصله زمانی 5 ثانیه 5 بار یك كار را تكرار كردیده اید ، واضح است كه اگر بخواهیم تعداد حركت دست شما در یك ثانیه را حساب كنیم كافیست فاصله زمانی را به تعداد دفعات انجام شده تقسیم كنیم ، پس شما در هر ثانیه 1 بار دست خود را تكان داده اید (حركت دست به سمت چپ و بازگشتن به جای قبلی خود را یك بار تكان دادن دست در نظر میگیریم) ، خیلی ساده میتوان گفت فركانس دست شما در زمان تكان دادن آن برای خداحافظی برابر 1 است كه با واحد هرتز بیان میشود.

 همین موضوع برای صدای انسان هم میتوان در نظر گرفت ، وقتی شما در حال حرف زدن هستید تارهای صوتی شما بر اثر جریان هوایی كه از سینه خود به بیرون میدهید شروع به ارتعاش میكند ، با لرزشهایی كه تارهای صوتی از خود نشان میدهند صدا تولید میشود. این لرزشها از طریق هوای محیط به گوش شنونده رسیده و مجددا توسط پرده و سایر قسمتهای گوش  به صدا تبدیل میشود. فركانسی كه گوش انسان میتواند شناسایی كند بین 20 تا 20000 هزار هرتز است.

(ادامه دارد...)[ سه شنبه یکم آذرماه سال 1384 - 04:15 بعد از ظهر ]

[ پیام ()|| TV ] [آموزش , ] [+]