تبلیغات
******* فن آوری اطلاعات و ارتباطات چند رسانه ای ******* - علم امواج 2

******* فن آوری اطلاعات و ارتباطات چند رسانه ای *******

علم امواج 2

چهارشنبه بیست و سوم آذرماه سال 1384

سلام ، ادامه ی مطلب

وقتی شما صحبت میكنید ، صدا ی شما با فركانسی معمولا بین 1 تا 4 كیلوهرتز در فضا پخش میشود. صدای شما یك موج معمولی است یعنی از نوع الكترومغناطیس نیست پس برای انتقال به نقطه دیگر نیاز به یك واسطه دارد، نقش این واسطه را هوا ایفا میكند اما در اینجا مشكلی وجود دارد ، موج صدای شما در هوا خیلی زود انرژی خود را بدلیل اصطحكاكی كه در هوا هست از دست میدهد و صدای شما به مسیری بیش از 100 متر (در فضای باز و بدون شلوغی) نمیتواند برود. همین مساله باعث شده تا انسان به فكر انتقال صدا برای خبر كردن دیگران در فاصله های دورتر بیفتد.

 

 2. طول موج : در بخش قبلی گفتیم كه تعداد دفعات تكرار یك چیز در واحد زمان (یك ثانیه) را فركانس میگویند. حال میتوان این قضیه را كمی باز كرد و به شكل دیگری بیان نمود ، در مثال قبلی شما در 5 ثانیه دست خود را 5 بار تكان میدادید یعنی در یك ثانیه یكبار دست خود را تكان میداید و مثلا دست شما 10 سانتی متر جابجا میشد ، این مقدار جابجایی را طول موج در واحد زمان میگویند. اما شاید مثال دست تكان دادن برای بازگو كردن این مساله چندان مناسب نباشد ، پس مثال دیگری میزنیم :

یك قطره آب را به درون حوضی ساكن می اندازیم ، با برخورد قطره آب به حوض دایره ای ایجاد میشود حال اگر با فاصله های زمانی مشخص (هر یك ثانیه یك قطره آب) به داخل حوض بیندازیم ، این دایره ها مدام تكرار میشود و در جایی بدلیل تمام شدن انرژی از بین میروند ، فاصله بین هر دو دایره را طول موج میگویند. پس طول موج برابر است با سرعت حركت موج ضربدر زمان تكرار یك موج (یا معكوس فركانس).

3. باند فركانسی : ، باند های فركانسهای گیرنده رادیویی خانگی عبارتند از باندهای SW (ShortWave) (موج كوتاه) ، MW (MiddleWave)‌ (موج متوسط) و FM (Frequency Modulation)  (مدولاسیون – تلفیق – فركانسی)

و اما نحوه كار

همانطور كه پیشتر گفته شد صدای انسان بدلیل نیاز به انتقال دهنده واسط و فركانس پایین ، خیلی زود انرژی خود را از دست میدهد و به همین دلیل امكان رساندن صدا به نقاط دورتر صرفا با فریاد زدن وجود ندارد برای اینكار ، صدای انسان را بوسیله دستگاههای مخصوصی بر روی موج با فركانس بالا و مشخصی سوار میكنند ، آنرا از طریق فرستنده های رادیویی ارسال میكنند و شما با رادیو داخل خانه خود با تنظیم بر روی آن فركانسی كه شبكه رادیویی به شما اعلام میكند ، موج را دریافت میكنید سپس در داخل رادیو صدا از موج با فركانس بالا  جدا شده و در نهایت از طریق بلندگو ، صدای مورد نظر پخش میشود.

(ادامه دارد...)[ چهارشنبه بیست و سوم آذرماه سال 1384 - 05:13 بعد از ظهر ]

[ پیام ()|| TV ] [آموزش , ] [+]